• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlemBuysaKralSalihBaBa/
  • https://www.instagram.com/salihbabanet
Administrator: Salih BABA Moderatör: Ekaterina SavkinaKENDİNİ ÇOK BEĞENME KUL KATINDA , NE KENDİNİ BEĞENMİŞLER VAR TOPRAK ALTINDA...
Üyelik Girişi
Nevşehir Nöbetçi Eczane
TELİF HAKKI !
 

 

T.C 5651 Sayılı yasa kapsamında “Yer Sağlayıcı” sıfatıyla hizmet vermekteyiz. Telif Ve Gizlilik Politikası olarak https://www.salihbaba.net/ kişisel güvenlik haklarına ve şirketlerin telif haklarına saygı duyuyor ve aynı zamanda Güvenlik Sertifikası'na sahip bir sitedir. Kişisel bilgilerinizin korunmasını sağlıyor. Sitemiz Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve hukuka bağımlı, kişisel ve ticari haklara saygılı olmayı hedefleyerek yayın hayatına devam etmektedir. T.C 5651 Sayılı yasa kapsamında “Yer Sağlayıcı” sıfatıyla hizmet vermekteyiz. Yöneticilerimize ve güvenlik kurallarımız çerçevesinde bu doğrultuda site yönetimi ve çalışanlarının içerikleri kontrol etme ve onaylama yetkisi vardır. Site yönetimi şikayet sonrasında işlem yapmakla yükümlüdür. Bu sebeple sitemiz “uyar ve kaldır” prensipleri çerçevesinde işlem yapmaktadır. İş bu madde gereği telif hakkı dahilinde olan yazı, içerik, resim ve her türlü dosyaların, eserlerin yasal olmayan bir biçimde yayınlandığını, paylaşıldığını düşünüyorsanız; mail yolu ile bizlere ulaşabilir. İçeriğin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Talebiniz incelendikten sonra, içeriğiniz sitemizden kalıcı olarak kaldırılıp, sizlere bilgi verilecektir. TEŞEKKÜR EDERİZ SALİH BABA Copyright @ 2006 - 2021 https://www.salihbaba.net/ Tüm Hakları Saklıdır. Bilgi veya Advertising mail Reklam için. iletişim: salihbal@salihbaba.net
Takvim
Hava Durumu

1. Murat (1362-1389)

1. Murat, I. Murat Hüdavendigar, 1. Murat Hayatı, 1. Murat  Dönemi, 1. Murat Kimdir? (1362-1389)


Babası : Orhan Gazi
Annesi : Nilüfer Hatun
Doğumu : 29 Haziran 1326
Vefatı : 28 Haziran 1389

Saltanatı : 1362 - 1389 (27) sene, 3. Osmanlı Padişahları
1. Murat yani Murat Hüdavendigar 1326 yılında Bursa'da doğmuştur. Osmanlı Devleti’nin üçüncü padişahı dır. 1. Murat'ın babası Orhan Gazi annesi Nilüfer Hatundur.İlk eğitimini annesi Nilüfer Hatun'dan aldı. Daha sonra tahsilini tamamlamak için gittiği Bursa Medreselerinde ilim ve sanat adamları ile beraber yaşadı.
Sultan 1.Murat'a, Hükümdar, Hakim,Bey anlamlarına gelen Hüdavendigar unvanı verilmiştir. Osmanlı Devletinde Sultan unvanı ilk kez 1.Murat tarafından kullanıldı. I.Murat küçük yaşından itibaren dönemin önemli alimleri tarafından yetiştirildi. İdari ve harp bilgileri konusunda donanım sahibi oldu. Ağabeyi Süleyman Paşanın yanında Rumeli fetihlerine katıldı. 1359 yılında kardeşi Süleyman Paşanın Ölümü ile Rumeli'deki ordunun başına geçti ve Rumeli fetihlerini devam etti. Bütün hayatı harp meydanlarında geçti. Babası Orhan Gazinin vefatından sonra tahta geçti. I.Murat, ağabeyi Süleyman Paşanın vefatından sonra Rumeli'de ki fetihleri büyük bir başarı ile sürdürdü. Balkan fetihlerinin önüne geçmek isteyen Bulgarlar ve Macarlar birlik olarak Sazlıdere de Osmanlı Ordusunu durdurmak istediler bunun üzerine Osmanlı Devleti ile Bulgarlar arasında savaş çıktı. Yapılan savaşta Osmanlı Devleti galip çıktı ve bu sayede Edirne fethedildi ve başkent Edirne'ye taşındı. Sazlıdere savaşının sonucunda Edirne'nin alınması ile Bizans İmparatorluğunun Balkanlar ve Avrupa ile bağlantısı koparılmış oldu ve Balkanlara açılma politikası başladı. Osmanlı Devletinde başkentlerin özellikle batı yönünde seçilmesi fetih bölgelerine yakın olma isteğiydi. I.Murat fetihlere devam ederken diğer taraftan ülke içinde çıkabilecek mali,askeri ve idari ihtiyaçları karşılamak amacıyla Orhan Gazi döneminde kurulan yaya ve müsellem ordularına ilaveten yeniçeri ocağının da içinde yer aldığı Kapıkulu ocağını kurdu.
Sırpsındığı Savaşı (1362): I.Murat'ın Edirne'yi alması Trakya ve Balkanlarda hızla ilerleyişi Avrupa'nın önemli stratejik noktalarını tehdit altına sokmuştu. Papa V. Urbanın teşvikiyle Sırplar, Bulgarlar, Macar, Bosna ve Eflaklılar, büyük bir haçlı ordusu hazırladılar. Haçlılar Sırpsındığı Savaşında(1362) mağlup edildi. Bu savaş Osmanlı Devleti ve Haçlılar arasında yapılan ilk savaştır.
Sırpsındığı Savaşı Sonuçları: Sırpsındığı Savaşının sonucu olarak: - Osmanlı Devleti sınırlarının batıya doğru ilerlemesi hız kazandı - Bulgarlar Osmanlı Devletine vergi ödemeye başladı.

irmen Savaşı (1371): 1362 yılında yapılmış olan Sırpsındığı savaşının intikamını almak isteyen Sırplar ile Osmanlılar arasında Çirmen savaşı başladı (1371). Çirmen mevkiinde yapılan savaşı, Osmanlı Devleti yendi.

Çirmen Savaşı Sonuçları: - Çirmen Osmanlı hakimiyetine girdi, - Sırplara doğudan sınır olan Makedonya'nın fethi kolaylaştı, - Sırplar vergiye bağlandı. I.Murat döneminde yine Türk siyasi birliğini sağlamak amacı ile Anadolu'da da fetihler gerçekleştirildi.

I. Kosova Savaşı: Osmanlının Balkan fetihlerini durdurmak amacıyla Balkan hükümdarları güçlerini birleştirdi ve bu ilerleyiş Haçlı seferlerine neden oldu. I. Kosova Savaşı, I.Murat komutasındaki Osmanlı ordusu ile Haçlı ordusu arasında 1389 yılında gerçekleşti. Haçlılar bu savaş sonunda mağlup edildi. Osmanlı Devleti ilk kez 1. Kosova savaşında top kullanmıştır. Bu savaştan sonra Balkanlardaki Türk hakimiyeti güçlendi. Ancak bu savaşın kazanılmasının ardından yaralıların arasında dolaşan I.Murat bir Sırp tarafından şehit edildi. 1.Murat dönemindeki diğer önemli gelişmeler ise; 1. Murat döneminde Devlet hükümdar ve sülalesinin ortak malıdır  anlayışı yerine Devlet hükümdar ve oğullarının ortak malıdır. Anlayışı gelmişti. Yine I.Murat zamanında ilk kez, mali konularda divana açıklamada bulunan , devletin mali işleri ile ilgilenen Defterdar atandı. Göçmen yaşayan Türkmenler fethedilen Balkan topraklarına yerleştirildi. 1. Murat'ın 7 çocuğu vardı. Erkek çocukları: Yakub Çelebi, Yahşi Bey, Yıldırım Bayezid, Savcı Bey ve İbrahim Kız çocukları: Nefise ve Sultan Hatun 1. Murat 1389 yılında vefat etmiştir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Teknoloji