• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlemBuysaKralSalihBaBa/
  • https://www.instagram.com/salihbabanet
Administrator: Salih BABA Moderatör: Ekaterina SavkinaKENDİNİ ÇOK BEĞENME KUL KATINDA , NE KENDİNİ BEĞENMİŞLER VAR TOPRAK ALTINDA...
Üyelik Girişi
Nevşehir Nöbetçi Eczane
TELİF HAKKI !
 

 

T.C 5651 Sayılı yasa kapsamında “Yer Sağlayıcı” sıfatıyla hizmet vermekteyiz. Telif Ve Gizlilik Politikası olarak https://www.salihbaba.net/ kişisel güvenlik haklarına ve şirketlerin telif haklarına saygı duyuyor ve aynı zamanda Güvenlik Sertifikası'na sahip bir sitedir. Kişisel bilgilerinizin korunmasını sağlıyor. Sitemiz Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve hukuka bağımlı, kişisel ve ticari haklara saygılı olmayı hedefleyerek yayın hayatına devam etmektedir. T.C 5651 Sayılı yasa kapsamında “Yer Sağlayıcı” sıfatıyla hizmet vermekteyiz. Yöneticilerimize ve güvenlik kurallarımız çerçevesinde bu doğrultuda site yönetimi ve çalışanlarının içerikleri kontrol etme ve onaylama yetkisi vardır. Site yönetimi şikayet sonrasında işlem yapmakla yükümlüdür. Bu sebeple sitemiz “uyar ve kaldır” prensipleri çerçevesinde işlem yapmaktadır. İş bu madde gereği telif hakkı dahilinde olan yazı, içerik, resim ve her türlü dosyaların, eserlerin yasal olmayan bir biçimde yayınlandığını, paylaşıldığını düşünüyorsanız; mail yolu ile bizlere ulaşabilir. İçeriğin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Talebiniz incelendikten sonra, içeriğiniz sitemizden kalıcı olarak kaldırılıp, sizlere bilgi verilecektir. TEŞEKKÜR EDERİZ SALİH BABA Copyright @ 2006 - 2021 https://www.salihbaba.net/ Tüm Hakları Saklıdır. Bilgi veya Advertising mail Reklam için. iletişim: salihbal@salihbaba.net
Takvim
Hava Durumu

I. Mehmet (1413-1421)

I. Mehmet,  Çelebi Mehmet Hayatı, Çelebi Mehmet  Dönemi, Çelebi Mehmet Kimdir?  (1413-1421)
Babası : Yıldırım Beyazıt
Annesi : Devlet Hatun
Doğumu : 1389
Vefatı : 26 Mayıs 1421 (32 Yaşında)
Saltanatı : 1413 - 1421 (8) sene, 5. Osmanlı Padişahı

I.Mehmet (Çelebi Mehmet) Dönemi (1413-1421)
Kardeşleri Süleyman, İsa ve Musa Çelebiyle giriştiği taht kavgasından başarıyla çıktı. Devleti kardeşleriyle paylaşma fikrine katılmadı. Böylece Osmanlı Devletini parçalanma ve yıkılmaktan kurtardı. Bu nedenle Çelebi Mehmet devletin 2. KURUCUSU sayılır.
İlk deniz savaşı ; 1415 yılında Ege Denizi'ne açılan Osmanlı donanması Türk ticaret gemilerine zarar veren Venedik gemilerinden birkaçını ele geçirmiştir. Ertesi yıl Gelibolu açıklarında Osmanlılar ile Venedikliler arasında yapılan ilk deniz savaşını Venedikliler kazanmıştır (1416).
Balkanlardaki politikası ; Eflak beyi, Fetret Devri'nde kardeşler arası mücadelelerde Musa Çelebi'yi desteklemişti. 1416 yılında Eflak'ta iç karışıklıklar çıkınca durumdan yararlanan Mehmet Çelebi bu bölgeyi yeniden Osmanlı hakimiyeti altına almıştır. Bosna'nın da Osmanlı egemenliği altına girdiği Mehmet Çelebi döneminde Osmanlı - Bizans ilişkileri daha çok dostluk havası içinde geçmiştir.   Reklamlar
  
Çelebi Mehmet Devri Önemli Olayları:
1)- Eflak Osmanlılara yeniden bağlandı.
2)- Venediklilerle İLK DENİZ SAVAŞI yapıldı.(1416) (Ancak bu savaşı Venedikliler kazandı.)
3)- Anadolu Türk birliğini yeniden sağlamaya çalıştı. ( Aydın ve Saruhan beyliklerini ortadan kaldırdı. Candar ve Menteşe beylikleri Osmanlılara bağlandı. Karamanoğullarıyla savaştı.)
4)- Şeyh Bedreddin ve Mustafa Çelebi isyanlarını bastırdı.
Şeyh Bedreddin İsyanı(1418-1420)
Osmanlı devletinde kazaskerliğe kadar yükselmiş olan Şeyh Bedreddin mülkiyetin ortak olduğu şeklinde fikirlerle ve İslam'a aykırı düşüncelerle etrafına çok sayıda mürid topladı. Fetret  döneminin oluşturduğu siyasi ve ekonomik bozukluklardan yararlanarak ayaklandı, sonunda yakalanarak idam edildi.
NOT: Şeyh Bedreddin İsyanı devletin gücünü sarsan, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde meydana gelen BABA İSHAK isyanına benzer.
Mustafa Çelebi İsyanı (Düzmece Mustafa)
Timur Ankara savaşından sonra Yıldırım Beyazıt'ın oğlu şehzade Mustafa Çelebiyi rehin alarak yanında Semerkant'a götürmüştü. Timur'un ölümüyle serbest kalarak Anadolu'ya gelen Mustafa'nın gerçek Mustafa olup olmadığı bilinmediğinden "Düzmece Mustafa" da denilmiştir. Mustafa Çelebi, kardeşi Mehmet Çelebi'ye karşı taht kavgasına girmiş, ancak yenilerek Bizans'a sığınmıştır. Çelebi Mehmet Mustafa'nın gözaltında tutularak kontrol edilmesi için Bizans'la anlaşmıştır.
NOT : Mehmet Çelebi tahta çıktığında; Anadolu'da beylikler yeniden kurulmuş olduğundan, asker ihtiyacını karşılamada zorluklar çekmiş ve bu durumu da Balkanlardaki Hıristiyan ailelerden gençlerin askere alınmasıyla çözmüştür. Böylece ilk devşirmeyi Mehmet Çelebi yapmıştır.

Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Teknoloji