• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlemBuysaKralSalihBaBa/
  • https://www.instagram.com/salihbabanet
Administrator: Salih BABA Moderatör: Ekaterina SavkinaKENDİNİ ÇOK BEĞENME KUL KATINDA , NE KENDİNİ BEĞENMİŞLER VAR TOPRAK ALTINDA...
Üyelik Girişi
Nevşehir Nöbetçi Eczane
TELİF HAKKI !
 

 

T.C 5651 Sayılı yasa kapsamında “Yer Sağlayıcı” sıfatıyla hizmet vermekteyiz. Telif Ve Gizlilik Politikası olarak https://www.salihbaba.net/ kişisel güvenlik haklarına ve şirketlerin telif haklarına saygı duyuyor ve aynı zamanda Güvenlik Sertifikası'na sahip bir sitedir. Kişisel bilgilerinizin korunmasını sağlıyor. Sitemiz Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve hukuka bağımlı, kişisel ve ticari haklara saygılı olmayı hedefleyerek yayın hayatına devam etmektedir. T.C 5651 Sayılı yasa kapsamında “Yer Sağlayıcı” sıfatıyla hizmet vermekteyiz. Yöneticilerimize ve güvenlik kurallarımız çerçevesinde bu doğrultuda site yönetimi ve çalışanlarının içerikleri kontrol etme ve onaylama yetkisi vardır. Site yönetimi şikayet sonrasında işlem yapmakla yükümlüdür. Bu sebeple sitemiz “uyar ve kaldır” prensipleri çerçevesinde işlem yapmaktadır. İş bu madde gereği telif hakkı dahilinde olan yazı, içerik, resim ve her türlü dosyaların, eserlerin yasal olmayan bir biçimde yayınlandığını, paylaşıldığını düşünüyorsanız; mail yolu ile bizlere ulaşabilir. İçeriğin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Talebiniz incelendikten sonra, içeriğiniz sitemizden kalıcı olarak kaldırılıp, sizlere bilgi verilecektir. TEŞEKKÜR EDERİZ SALİH BABA Copyright @ 2006 - 2021 https://www.salihbaba.net/ Tüm Hakları Saklıdır. Bilgi veya Advertising mail Reklam için. iletişim: salihbal@salihbaba.net
Takvim
Hava Durumu

2. Beyazıt (1447-1512)

2. Beyazıt, II. Bayezid,  2. Beyazıt Hayatı, 2. Beyazıt Dönemi, 2. Beyazıt Kimdir?(1447-1512)
Babası : 2. Mehmet (Fatih Sultan)
Annesi : Gül-Bahar Hatun
Doğumu : 3 Aralık 1447
Vefatı : 26 Mayıs 1512

Saltanatı : 1481 - 1512 (31) sene, 8. Osmanlı Padişahı
Fatih’in oğlu İkinci Bayezit babasının vefatından sonra tahta geçti (doğ. 1447). Fakat ne yazık ki Fatih gibi büyük bir hükümdarın kendisine bıraktığı imparatorluğu çevirecek çapta değildi. Kendisini sofuluğa verdiği için “Veli” lâkabını almıştı. Mizaç ve değer bakımından zayıflığı dolayısıyla ne ordu, ne de halk tarafından sevilmemiştir. Bu sebeple alim ve değerli bir asker olan küçük kardeşi Cem, saltanatı Bayezid’in elinden almak için çok uğraştı. Fakat Cem’e talihi yardım etmediğinden savaşlarda yenilerek önce Mısır’a, sonra Rodos şövalyelerine sığındı. Oradan İtalya’ya nakledilerek papanın Bayezid’den aldığı altınlar karşılığı esir tutuldu ve nihayet papanın arzularına itaat etmediğinden Napoli’de 1495’te zehirlenerek öldürüldü.  
  
İkinci Bayezid’in saltanatı sırasında büyük muzafferiyetler kaydedilmez.
Cem vakasının yatışmasını müteakip Buğdan beyi ile yapılan savaş sonucunda Kili ve Akkerman kaleleri zapt edilerek Osmanlı toprakları Kırım’la birleşmiş oldu.
Mısır meliki ve Leh kralı ile yapılan savaşlarda kesin ve müspet bir netice alınamadı.
Venediklilerle süren dört yıllık savaş sonunda da Venedik Balkanlar’daki bütün müstemlekelerini Osmanlılara bıraktı.
Ordunun bu adaletine karşılık Türk akıncıları Macaristan, Bosna ve Mora’da değerli savaşlar yaptılar.
Bu arada İran hükümdarı Şah İsmail’in kışkırttığı bir Anadolu isyanı da güçbela bastırıldı ve isyanın elebaşısı olan Şah Kulu öldürüldü.
Babalarının gevşekliğini gören şehzadeler birbirleriyle taht kavgalarına giriştiler. O zaman Trabzon valisi olan küçük Şehzade Selim babasından tahtı almak üzere başkaldırdı. Birkaç başarısızlıktan sonra neticede yeniçerilerin yardımıyla Bayezid tahttan indirilerek Yavuz Selim tahta çıktı. Az bir zaman sonra da, Bayezid vefat etti. Türbesi Beyazıt camiindedir.
İkinci Bayezid alim ve şair bir hükümdardı. Güzel bir hattattı da. Padişah olunca da hocalara kapılarak işi sofuluğu döktü ve taassubu gittikçe arttı. Bunun için Bayezid devrinde, Fatih zamanının fikir serbestliği, resim ve heykel sevgisi kalmamıştır. Maamafih âlim ve sanatkârları her vesile ile himaye ederdi. İlk zamanlarda ordunun başında harplere gitmiş, sonraları vezirlerine ve kumandanlarına bırakmıştı.
Daha sağlığında iken başlayan taht kavgaları yüzünden saltanatı kaybetti.
Bütün sofuluğuna rağmen Beyazıt, o zaman İspanya’da topyekûn katledilen Müslümanlara elini uzatmamıştır.

Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Teknoloji